Časté otázky k biokrbům

Proč si pořídit biokrb?

Biokrb je krb, který nevyžaduje stavbu komína a jiného odkouření. Lze jej mít i v prostorech, kde komín a odkouření není možné zabudovat. Biokrby spalují kapalné palivo bio ethanol – biolíh, při jehož hoření nevznikají spaliny, jako popel, kouř a saze. Do vzduchu se uvolňuje jen oxid uhličitý a vodní pára, jako když vydechujete. Pro instalaci biokrbu není potřeba stavební projekt a povolení. Biokrby mohou být vestavné a závěsné. V tuto chvíli máme v nabídce biokrby vestavné.

 

 

Jaká provedení a rozměry biokrbu nabízíte?

V nabídce máme čtyři různé styly provedení biokrbu – čelní, třístranné, rohové levé a rohové pravé. Každé provedení je dostupné ve třech různých délkách – 60/ 90/ 120 cm. Výška všech variant je 45 cm a hloubka 20,3 cm.

 

Z jakého materiálu je biokrb vyrobený?

Konstrukce biokrbu je vyrobena z kvalitní oceli v černém polomatu. Hořák je vyrobený z kvalitní nerezové oceli. V přední části je vsazené sklo, které chrání před přímými plameny.

 

Můžu si zvolit vlastní provedení na zakázku?

Vzhledem k tomu, že biokrby vyrábíme přímo v České republice, a to v Českém Brodě, umíme se přizpůsobit téměř všem vašim požadavkům. Neváhejte se na nás obrátit s vašimi nápady. Rádi je s vámi zkonzultujeme a najdeme společné řešení.

 

Jaké palivo biokrb spaluje?

Biokrby spalují kapalné palivo bio ethanol – biolíh, při jehož hoření nevznikají spaliny, jako je popel, kouř a saze. Při hoření biolihu se uvolňuje jen oxid uhličitý a vodní pára. Během hoření kvalitního certifikovaného paliva není cítit téměř žádný zápach.

 

Upozornění: Vzhledem k tomu, že spalování biolihu spotřebovává kyslík v místnosti, je třeba místnost větrat.

 

Je možné přiložit do biokrbu dřevo nebo opékat potraviny?

Nedoporučujeme do hořících plamenů vkládat jakékoli předměty či potraviny. Plamen na bázi ethanolu je především okrasným plamenem, který není určen ke spalování jiných materiálů či opékání. Kromě toho by se do hořáku mohla dostat mastnota a hořák by se tím mohl poškodit.

Upozornění: Do biokrbu nepatří ani cigaretové nedopalky.

 

Můžu se popálit?

V biokrbu při spalování biolihu vzniká reálný oheň, který může popálit. Proto doporučujeme se přímému styku s ohněm vyvarovat. Naopak nehrozí riziko z odlétávajících jisker, které při hoření biolihu nevznikají.

 

Jak probíhá používání biokrbu v praxi?

Běžné používání biokrbu je díky spalování biolihu velmi snadné. Do hořáku nalijete požadované množství biolihu pomocí nálevky a zapálíte zapalovačem. Po zapálení krbu se do deseti minut plameny vybarví z modré barvy do žlutých plamenů. Posouváním regulační úchytky je možné měnit intenzitu plamenů. Biokrb snadno uhasíte tak, že hořák překryjete nehořlavým krytem. Nálevka, zapalovač, regulační úchytka a kryt jsou součástí balení.

Upozornění: Biolíh se nesmí dolévat do hořících plamenů. Je třeba nechat biolíh dohořet, počkat cca 5 minut a poté dolít. Biolíh se nesmí hasit vodou. Biolíh uhasíte tak, že hořák překryjete nehořlavým krytem.

 

Jak dlouho biolíh hoří a jaká je cena?

Jak dlouho bude biolíh hořet záleží na objemu a výkonu hořáku, který je pro každý typ biokrbu různý. Do biokrbu Lightline 60 nalijete množství cca 0,46 litru, do Lightline 90 množtví cca 0,9 litru a do Lightline 120 množství cca 1,5 litru biolihu. Například, biokrb Lightline v délce 120 cm a o objemu hořáku 1,5 litru může hořet cca 100 minut. Přičemž 1 litr biolihu stojí okolo 100 Kč.

 

 

Vytopí biokrb celou místnost?

Biokrby nejsou primárně určené k vytápění. Přidanou hodnotou spalování biolihu je sice teplo, které plameny vyzařují. Celou místnost však při výkonu od 0,5 kW do 3 kW, dle typu hořáku, pravděpodobně nevytopí. Zda se místnost vytopí, závisí i na tepelných ztrátách budovy a místnosti, ve které se biokrb nachází. Obecně platí, že na 20 m3 stačí 1 kW/ h výkonu krbu, ale není to podmínkou.

 

Lze biokrb zabudovat do sádrokartonu nebo do dřeva?

Biokrb je třeba zabudovat do nehořlavého a žáruvzdorného materiálu. Do sádrokartonu a do dřeva tedy biokrb přímo zabudovat nelze. Mezi stavební materiál, stěnu a biokrb je nutné vložit izolaci, např. Silca nebo Promat, aby se teplota z biokrbu nešířila na stěny obestavby a nosnou stěnu. Na odizolování biokrbu v žádném případě nepoužívejte polystyren.

Při zabudování biokrbu do dřeva je také nutné myslet na to, že teplo stoupající nahoru bude dřevo pomalu ničit a vysoušet. Je vhodné přímo nad krbem nepokračovat dřevem, ale například obkladem z přírodního kamene nebo nehořlavou stěrkou, která dřevo před největším nátlakem stoupajícího tepla ochrání.

Pokud si nevíte rady, je vždy vhodné se poradit s odborníkem.

 

Na co bych si měl dát při zabudování biokrbu pozor?

Při zabudování biokrbu je nutné dbát na všechny okolnosti a rizika v blízkosti biokrbu. Je vhodné zajistit bezpečnou vzdálenost alespoň jednoho metru od všech hořlavých předmětů. Ač jsou přímé plameny chráněny čelním sklem, neměly by v blízkosti biokrbu být záclony, obrazy a jakékoli jiné hořlavé předměty.

Biokrb z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme umisťovat v blízkosti dveří a v průvanu.

Při zabudování biokrbu je také důležité dbát na rovinnost. I nepatrný sklon by mohl ovlivnit správné fungování biokrbu.

 

Poskytuje výrobce i možnost zabudování biokrbu?

V současné chvíli výrobce tuto možnost nenabízí.

 

Je nutný komín či jiné odkouření?

Biokrby spalují biolíh, při jehož hoření nevzniká popel, kouř a saze, a proto je možné biokrb instalovat i v prostorech, kde se komín a jiné odkouření nenachází nebo jej není reálné zabudovat.

Je nutný stavební projekt a stavební povolení?

Montáž a zabudování biokrbu nevyžaduje stavební projekt a stavební povolení.

 

Můžu biokrb umístit v blízkosti televize?

Při umístění biokrbu je vždy nutné dbát na bezpečnou vzdálenost alespoň jednoho metru od hořlavých materiálů. Co se týče umístění televize nad biokrb, které je možné vidět na mnoha vizualizacích, toto umístění nedoporučujeme. Při hoření až 90% tepla proudí směrem vzhůru a zahřívá vše, co se na stěně nad biokrbem nachází. V případě televize by tak došlo k jejímu nenávratnému poškození. Pokud není jiná možnost, doporučujeme prostor nad biokrbem důkladně zaizolovat.

 

Kde se můžu na biokrby přijít podívat?

Biokrb Lightline 120 F je vystavený v našem Showroomu na adrese Zborovská 693, 282 01 Český Brod. V Showroomu si lze prohlédnut i další produkty značky Karma Premium, jako jsou plynové krby a venkovní ohniště.

 

Kde můžu biokrb zakoupit?

Biokrb lze zakoupit u našich obchodních partnerů nebo na našem e-shopu www.karmapremium.cz.

 

Co všechno je součástí balení?

Součástí balení jsou doplňky, které usnadní používání biokrbu. V balení naleznete nálevku na biolíh, zapalovač, dvě úchytky pro regulování intenzity plamenů a nehořlavý kryt pro uhašení plamenů.

 

Nevím si rady ohledně montáže a servisu – na koho se můžu obrátit?

Vlastimil Břečka, brecka@karma-as.cz, tel. 725 586 589

 

 

 

 

Najdete nás i na MALL.CZ